Lipovský hrad

Zdieľať

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Obecný úrad
Lipovce 92
082 36 Lipovce
E-mail:   obec@lipovce.eu
Tel.:  +421 51 758 17 87

Ako sa dostať k hradu: v obci Lipovce sa napojte na červenú turistickú značku. Od ústia Lačnovského kaňonu pokračujte ďalej cez kaňon (stále po červenej značke, resp. po náučnom chodníku Kamenná Baba) a po približne 800 metroch od začiatku kaňonu odbočte vpravo do kopca. Po prejdení ďalších 600 metrov dorazíte k hradu. Zrúcanina Lipovského hradu je na kóte Zámčisko (618 m n. m.). Iný prístup je aj od štátnej cesty Lipovce – Lačnov, západne od Lipoviec, skadiaľ sa približne za 9-10 minút dostanete až k hradu.
Dĺžka trasy: 1 500 m
Odhadovaný čas:  40 minút
Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórierátajte so stúpaním do kopca.

Lipovský hrad  (hrad Lipovce) – kráľovský hrad

Zvyšky niekdajšieho ranogotického kráľovského hradu sa nachádzajú na hrebeni Jazvečieho kopca (kóta Zámčisko, 618 m n. m.) nad známou Lačnovskou tiesňavou. Hrad je prvýkrát písomne doložený z roku 1262, kedy ho dal postaviť kráľ Ondrej II. Bola to ranogotická stavba a plnil obrannú funkciu. Spustošený bol už v roku 1265, no čoskoro bol obnovený a od 14. storočia patril Abovcom, ktorí v tom čase ovládali takmer celé východné Slovensko. Zbúraný bol koncom kuruckých vojen v roku 1591,  neskôr viackrát zmenil majiteľov a začiatkom 18. storočia definitívne zanikol.
Pôvodnou funkciou hradu bolo strážiť obchodnú cestu z Prešova do Levoče. Cesta viedla ľahšie prístupným Lačnovským sedlom a jej hlavné poslanie bolo strážiť bezpečnosť ciest, ktoré smerovali cez Lipoveckú dolinu zo Šariša na Spiš alebo opačne. Bol vybudovaný na strategickom mieste na konci úzkeho bralnatého výčnelku pohoria Branisko.

Napriek tomu, že je zrúcanina Lipovského hradu  málo známa, je zaujímavá nielen vysokou kamennou vežou, s peknou skalnou vyhliadkou a pohľadom na Lačnovskú tiesňavu, ale aj zachovanými zvyškami hradných múrov. Hoci z hradu ostali už len fragmenty, stále je zaujímavým objektom, navyše v atraktívnom prostredí ostrého, skalnatého hrebienka. Pri návšteve sa rozhliadnite na ľavo,  kde sa jasne črtá bývalá hradná priekopa, na pravo spadajú strmé svahy, miestami aj steny do Lačnovskej tiesňavy. Kúsok ďalej po hrebienku, pri ďalších fragmentoch hradu, je pekná skalná vyhliadka s pohľadom na tiesňavu, Kamennú Babu i Mojžišov stĺp.

Foto: OOCR Region Šariš